Za nami pierwszy dzień finału Pucharu Grupy AZOTY 2017

Zacięta rywalizacja w Szklarskiej Porębie
Wielki finał „Biegu na Igrzyska” na trasach Polany Jakuszyckiej.

W Szklarskiej Porębie trwa Puchar Grupy AZOTY w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich „Bieg na Igrzyska”. Przed nami ostateczne rozstrzygnięcia.

Odbywający się 11 i 12 marca finał Pucharu Grupy AZOTY to już dziewiąte i dziesiąte zawody sezonu 2017. Choć w Szklarskiej Porębie jest już wiosna, to na malowniczych trasach Polany Jakuszyckiej nadal leży spora ilość śniegu. W pierwszym dniu zawodów, w sobotę, młodzi biegacze i biegaczki rywalizowali w biegach ze startu wspólnego techniką klasyczną.

Juniorzy B mieli do pokonania trasę o długości 10 km. Trzeci na metę przybiegł Marek Welusz (SSR LZS Sokół Szczyrk / SMS Szczyrk). Do pierwszego Dawida Damiana (KS Jedność Nowy Sącz / SMS Zakopane) stracił ostatecznie 44 sekundy, choć przez jakiś czas prowadził na trasie. Welusz nie był zadowolony ze swojego występu. - To nie był mój dzień, tak czasem bywa, taki jest po prostu sport. Czegoś mi zabrakło, moja wydolność nie była najlepsza, nogi niedomagały, inni zawodnicy okazali się ode mnie lepsi, dobrze też rozegrali to taktycznie - oceniał na mecie swój występ zawodnik ze Szczyrku. - Ale ten sezon jest dla mnie udany, miałem dużo dobrych startów, cały czas byłem w czołówce - dodawał. Bieg juniorek A w pięknym stylu wygrała Agata Warło (NKS Trójwieś Beskidzka). Druga na mecie Justyna Pradziad (UKS Regle Kościelisko) straciła do niej aż 52,7 sekundy. Warło złapała w końcówce sezonu naprawdę wysoką formę. Przybiegła na metę uśmiechnięta, widać było, że jest bardzo zadowolona ze startu. - W końcu coś ruszyło. Niestety, w tym sezonie forma trochę mnie zawiodła, ale jestem dobrej myśli. Przede mną mój docelowy start, mistrzostwa Polski seniorów, które odbędą się tutaj, na Polanie Jakuszyckiej już 20 marca - mówiła zawodniczka z Istebnej.

Juniorki B do pokonania miały dystans 5 km. Wygrała Eliza Rucka (MKS Istebna). Elizę na rozpoczęcie treningów namówił tata. - Na nartach biegał mój dziadek, brał udział w Igrzyskach Olimpijskich, postanowiłam spróbować, spodobało mi się - opowiada Eliza.

Na mecie sobotniego biegu mówiła, że to start, z którego w tym sezonie jest jak na razie najbardziej zadowolona. - Wygrałam, mimo że biegło się ciężko, do ostatniej chwili musiałam walczyć, a trasa też nie była łatwa. Wszyscy mówili, że są na niej tylko trzy podbiegi, ale dostałam na nich naprawdę porządny wycisk - mówiła na mecie zawodniczka z Istebnej.

W finale Pucharu Grupy AZOTY wystartowali także najmłodsi zawodnicy. Juniorki i juniorzy E zbierali punkty w Ligach Regionalnych Grupy AZOTY, w nagrodę najlepsi w gronie dwunastolatków i jedenastolatków rywalizowali w Szklarskiej Porębie. W sobotę wystartowali w biegu klasykiem ze startu wspólnego na 2 km.

Wśród chłopców najlepszy okazał się Artur Baczyński (UMKS Marklowice). - Trenuję biegi już od pięciu lat, namówili mnie na to rodzice. Biegło mi się bardzo dobrze, ale musiałem wiele z siebie dać, żeby wygrać - mówił Artur na mecie.

Najlepszą juniorką E była w sobotę Laura Wantulok (WSS Wisła). Laura zaczęła biegać na nartach, gdy miała cztery lata. Rok później wystartowała już w swoich pierwszych zawodach. - Było ciężko, bo goniła mnie silna dziewczyna, ale jakoś dałam radę - cieszyła się na mecie.

WynikiGrupa Azoty START

Każdego dnia stawiają kolejne kroki, ścigają swoje marzenia, wspinają się na szczyt, biegną do zwycięstwa. Gdy patrzymy na młodych ludzi, widzimy przyszłych mistrzów, dlatego pomagamy im wygrywać już dziś. Zobacz jak spełniamy marzenia. Grupa Azoty Start to najlepszy start do zwycięstwa.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na korzystanie z plików cookies. Więcej w dziale Polityka prywatności.